Dobro i bezpieczeństwo dzieci są priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 2 w Bydgoszczy. Pracownicy placówki traktują dzieci z należytym szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Realizując zadania, działają w ramach obowiązującego prawa, obowiązujących w nim przepisów wewnętrznych oraz w ramach posiadanych kompetencji. Niedopuszczalne jest, by pracownicy placówki stosowali wobec dziecka jakiekolwiek formy przemocy.
Niniejszy system ochrony dzieci przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc dziecku oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w placówce za bezpieczeństwo dzieci do niego uczęszczających.
Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 2 w Bydgoszczy. Są one promowane wśród całego personelu, rodziców i uczniów.
Koordynator PPP2 ds. przyjmowania zgłoszeń krzywdzenia dzieci, uruchamiania interwencji i udzielania wsparcia w roku szkolnym 2024/2025:
Asteria Lutogniewska-Pangowska, psycholog
Pliki (w wersji pdf):
Standardy Ochrony Małoletnich w PPP2
Załącznik nr 1 - Zasady bezpiecznej rekrutacji do pracy w Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 2 w Bydgoszczy
Załącznik nr 2 - Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony nieletnich przed krzywdzeniem
Załącznik nr 3 - Procedura zapewniająca bezpieczne relacje między personelem a małoletnim w Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 2 w Bydgoszczy
Załącznik nr 4 - Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych małoletniego
Załącznik nr 5 - Zgoda na wykorzystanie wizerunku dziecka
Załącznik nr 6 - Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych w Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 2 w Bydgoszczy
Załącznik nr 7 - Karta powołania Zespołu Interwencyjnego
Załącznik nr 8 - Rejestr zdarzeń podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia nieletnich
Załącznik nr 9 - Karta interwencji
Załącznik nr 10 - Ważne telefony i adresy, pod którymi małoletni i dorośli mogą otrzymać informacje i wsparcie
Załącznik nr 11 - Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osoby trzecie (np. wolontariuszy, pracowników oraz inne osoby, które mają kontakt z dzieckiem)
Załącznik nr 12 - Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez osobę nieletnią, czyli taką, która nie ukończyła 18 roku życia (przemoc rówieśnicza)
Załącznik nr 13 - Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez rodzica/opiekuna prawnego
Załącznik nr 14 - Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Załącznik nr 15 - Wzór wniosku o wgląd w sytuację rodziny
Załącznik nr 16 - Ankieta monitorująca poziom realizacji Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem