tel.: 52 322 80 32 / 697-91-07-85

Konferencja Oświatowa
KULTURA W TERAPII- TERAPIA W KULTURZE
profilaktyczny i terapeutyczny wymiar kultury
Bydgoski Grant Oświatowy

konferencja oświatowa - plakat
„Kultura w terapii- terapia w kulturze- profilaktyczny i terapeutyczny wymiar kultury", to tytuł II Konferencji Oświatowej, adresowanej do bydgoskiego środowiska, zajmującego się edukacją i animacją kulturalną najmłodszych. która odbędzie się 6 listopada 2013 r.
Stanowi ona kontynuację projektu „ Dozwolone do lat 18.- sztuka animacji dzieci i młodzieży"( 19.06.2012), który okazał się wspólnym sukcesem nie tylko frekwencyjnym, ale i merytorycznym. Uwzględniając propozycje jego uczestników , tegoroczne spotkanie pragniemy poświęcić miejscu, roli kultury i terapii oraz ich znaczeniu w masowym szkolnictwie.. Terapię pragniemy ukazać nie tyle jako sposób pracy indywidualnej z dzieckiem z deficytami, czyli wspomaganie leczenia, lecz obszar wspomaganiu rozwoju KAŻDEGO DZIECKA, wskazany dla naszych wychowanków, bo umożliwiający przystosowanie, zaakceptowanie swej indywidualności, rozwój , poznanie swoich możliwości , budowania pozytywnych relacji interpersonalnych , z wykorzystaniem różnorodnych dziedzin sztuki.
Nikogo zajmującego się edukacją kulturalną nie trzeba przekonywać ,że sama kultura zawierająca w sobie pierwiastek terapeutyczny, „ uzdrawiający" , „oczyszczający", jest ważnym polem oddziaływania-wychowywania i kształtowania jednostki, grupy i społeczności. Muzykoterapia, artterapia, choreoterapia to najbardziej znane, choć nie jedyne, obszary „ spotkania sztuki i terapii" . Istnieje jednak pytanie ,czy w wystarczającym stopniu wykorzystywane jako wspomaganie w rozwoju dziecka? Podczas spotkania plenarnego oraz paneli dyskusyjnych i warsztatów, postaramy się wspólnie poszukać na nie odpowiedzi , Konferencję kierujemy do środowiska oświatowego miasta ( publicznego i niepublicznego)-animatorów z placówek wychowania pozaszkolnego, pedagogów, terapeutów ze szkół podstawowych , gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz ośrodków szkolno- wychowawczych, poradni psychologiczno- pedagogicznych, nauczycieli i wychowawców z przedszkoli, przedstawicieli edukacji wczesnoszkolnej, opiekunów i nauczycieli świetlic ,klubów i burs, bibliotek.
Autorami drugiej edycji Konferencji są Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy oraz Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczną nr 2 w Bydgoszczy. Jako organizatorzy mamy satysfakcję, że w gronie partnerów konferencji są w tym roku Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Kujawsko - Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Liczymy, że propozycje i wnioski wypracowane podczas tegorocznej konferencji staną się materiałem pomocnym przy wdrażaniu , przyjętej w styczniu „Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013- 2020". Serdecznie zapraszamy nauczycieli do udziału w Konferencji KULTURA W TERAPII , TERAPIA W KULTURZE. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października 2013. W MDK Nr 2 oraz PPP Nr 2.
PROGRAM Pałac Młodzieży- sala widowiskowa
godz. 10:00- przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci niesłyszących(Ośrodek Szkolno-Wych. Nr 2) godz. 10:15- otwarcie konferencji
10:15- wystąpienia plenarne:
• Artterapia jako profilaktyka i metoda edukacyjna w rozwoju kompetencji społecznych-
dr Natalia Mrozkowiak ( WSG) Baśnioterapia w teorii i praktyce edukacyjnej - dr hab. Danuta Jastrzębska - Golonka ( prof. UKW)
dr hab. Agnieszka Rypel ( prof. UKW).
• Terapia twórczości- twórcza terapia- dobry start w edukacji szkolnej
mgr Grażyna Szczepańczyk ( K-P CEN)
• Wpływ deficytu słuchu na rozumienie i odbiór kultury- mgr Izabella Paprocka (PPP nr 2).
• Twórcza terapia- dar czy natura człowieka- mgr Danuta Kapczyńska ( SOSW nr3)
godz. 12:00- 13:00- przerwa kawowa ( s. 115)
godz. 13:00- wznowienie wystąpień
• Zmiany kulturowe i ich wpływ na sposób odżywiania- mgr Dorota Myszka ( PPP nr 2)
• Możliwości audiowizualne w przekazywaniu kultury - mgr Agnieszka Kawska ( SOSW nr 1 w Bydgoszczy)
• Dyskusja
Konferencji towarzyszyć będzie:

prezentacja prac dzieci SOSW nr 3- „Artterapia- szczęśliwy świat tworzenia"-Marlena Lewandowska
wystawa prac dzieci niepełnosprawnych ZS nr 30 i OSW nr 2.
godz. 16:00- 18:00-panele dyskusyjne i otwarte warsztaty:
Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 2 Bydgoszcz ul. Gawędy 5 ( Fordon- Oś. Bajka)
( zapisy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. (52) 322 80 32 )
• Uczeń z wadą słuchu w szkole ogólnodostępnej –mgr Renata Głuszak – Kosiedowska,, mgr Arletta Kęcik
• Uczeń z niepełnosprawnością wzroku w szkole ogólnodostępnej- mgr Hanna Stachowiak,
mgr Paulina Gierszewska- Pingot
• Terapia ruchem – mgr Marlena Redyk – Wyszyńska, mgr Urszula Sokalska
Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 Bydgoszcz, ul. Leszczyńskiego 42
( zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. (52) 373 17 95)
• Aspekt kreacji plastycznej w artterapii jako metody edukacji kulturalnej- dr Marta Ipczyńska WSG
mgr Jolanta Kotlarek (MDK2)
• Narysuj i zatańcz, jak chcesz aby było- mgr Danuta Kapczyńska ( SOSW nr 3), mgr Dorota Przywara- Kaps ( MDK 2)
• Koordynator projektu Bogna Blachowska ( MDK2 kom. 604 220 828 )